«پرسش و پاسخ»

 

1-در قراردادهای بانکی آیا پس از صدور اجرائیه و انتقال ملک به نام بانک یا خریدار دیگر امکان ابطال سند انتقال اجرائی وجود دارد؟

پاسخ: بله، طبق قانون در صورتی که در تنطیم قرارداد بانکی رعایت مقررات قانونی نشده باشد، پس از ابطال قرارداد بانکی یا مواردی که خلاف قانون است می توان در خصوص ابطال سند انتقال اجرائی نیز طرح دعوی نمود، البته در این خصوص بین محاکم اختلاف نظر است و برخی معتقدند که پس از خاتمه عملیات اجرائی امکان ابطال سند انتقال اجرائی وجود ندارد و مدعی قضائی می تواند مطالبه خسارت نماید، ولی این نظر قابل انتقاد است.

 

2-  آیا در زمانی که عملیات اجرائی در حال انجام می باشد می توانیم در خصوص ابطال عملیات اجرائی دادگاه ها طرح دعوی نماییم؟

پاسخ: در این خصوص باید قائل به تفکیک شد، اگر اعتراض به نحو عملیات اجرائی باشد باید تا قبل از ختم دادرسی به مدیریت ثبت محل تسلیم شود،در غیر این صورت می توان در محاکم نیز اقامه دعوی نمود.

 

3- شخصی مبلغ سه میلیون تومان از من گرفته است که برای بنده موبایل خریداری کند ولی این کار را انجام نداده و پول بنده را هم پس نمی دهد، می خواهم از او شکایت کلاهبرداری کنم، لطفاً بنده را راهنمایی نمایید.

پاسخ: این عمل عنوان مجرمانه ندارد و از حیث کیفری قابل تعقیب نمی باشد و به هیچ عنوان مشمول کلاهبرداری نیست و فقط از طریق حقوقی می توانید موضوع را پیگیری نمایید.

 

4- اجرت المثل ایام زوجیت چیست و چه زمانی می توان آن را مطالبه کرد؟

پاسخ: اجرت المثل (نحله)، مبلغی است که زوج باید به ازاء زوجیت بابت انجام امور منزل توسط زوجه که شرعاً و قانوناً وظیفه او نبوده و به قصد تبرع به وی پرداخت گردد.

 

5- آیا در دادسرا می توان به فیلم استناد نمود؟

پاسخ: طبق آئین دادرسی کیفری جدید، فیلم می تواند به عنوان یک ماده مورد استناد باشد و به نظر می رسد کماکان به تنهایی به عنوان یک دلیل قابل استناد نیست،

مگر در صورتی که به تنهایی یا همراه با ادله دیگر برای قاضی موجه علم باشد.

اگر سوال جدیدی دارید میتوانید در کادر زیر برای ما ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود

سوال خود را در قسمت عنوان تایپ کنید و بعد از وارد کردن نام و ایمیل خود در قسمت های مربوطه، و با زدن دکمه ارسال، سوال خود را ارسال نمایید

فیلتر:همهبدون پاسخ
متاسفانه موردی یافت نشد